Poradnik pacjenta

Na naszej stronie w zakładce PORADNIK PACJENTA publikowane są treści, których zadaniem jest dostarczenie Państwu niezbędnych informacji z zakresu stomatologii. 

Poradnik

Pacjenta

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami z zakresu leczenia stomatologicznego. Poradnik zawiera odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych Pacjentów. 

Stomatologia dziecięca

Dlaczego wizyty adaptacyjne dla dzieci są ważne?

Nasza poradnia stomatologiczna DENTIST zachęca rodziców do uczestniczenia w wizytach adaptacyjnych dla dzieci. Odpowiednie nastawienie dziecka już od najmłodszych lat do wizyt, w gabinecie stomatologicznym pozwala dzieciom w późniejszym czasie na większą świadomość związaną z higieną jamy ustnej. Wizyty mają również na celu zmienić postrzeganie gabinetu stomatologicznego jako miejsce, dzięki któremu pacjent jest w stanie wyleczyć swoje problemy bólowe związane z zębami.

Dbałość o zdrowie jamy ustnej dziecka wymaga wiedzy na temat prawidłowego postępowania w każdym wieku dziecka. Wraz ze wzrostem dziecka zmienia się bardzo dynamicznie stan i wygląd uzębienia. Niezbędna jest regularna i częsta opieka zarówno ze strony rodziców jak i profesjonalistów, dlatego zapraszamy rodziców do współpracy.

Jak wygląda wizyta adaptacyjna dzieci?

Naszych małych pacjentów obejmujemy indywidualna opieką w zakresie edukacji, profilaktyki i utrzymywania prawidłowego stanu jamy ustnej. Zapraszamy dzieci i ich opiekunów na wizyty adaptacyjne, które pomogą zapoznać się i wdrożyć dzieci do zabiegów. Radzimy, aby pierwsza wizyta ograniczała się do formy zapoznania i zabawy, bez wykonywania zabiegów stomatologicznych.

Porozmawiamy o higienie, warunkach żywieniowych, przedstawiamy o możliwości leczenia i indywidualnej profilaktyki.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Bardzo prosimy opiekunów by w przygotowaniach do pierwszej wizyty kierowali uwagę na formę spotkania, zapoznanie, rozmowy o ząbkach i ich myciu. Odpowiednia pozytywna atmosfera przed wizytą ułatwi nam bezstresowo przeprowadzić pierwsze spotkanie.

W naszej poradni stomatologicznej przeprowadzamy zabieg wybielania zębów metodami nakładkowymi bądź pod lampą. W zależności od potrzeb oraz preferencji pacjenta wybierana jest odpowiednia metoda. Chcielibyśmy Państwu przedstawić i opisać poszczególne metody wybielania zębów, które stosujemy w naszej poradni stomatologicznej DENTIST.

Jak wygląda proces wybielania metodą nakładkową?

Jedną z metod stosowanych podczas zabiegu wybielania zębów to WYBIELANIE NAKŁADKOWE, które pacjent może przeprowadzić samodzielnie w swoim domu.

W naszej poradni zostaje pobrany wycisk obu łuków zębowych pacjenta, które są później przekazywane technikowi dentystycznemu, w celu stworzenia nakładek do wybielania. Dzięki temu wykonane nakładki są specjalnie wyprofilowane i dostosowane do kształtów zębów pacjenta.

Następnie pacjent otrzymuje od nas nakładki oraz specjalny żel do samodzielnego użytkowania. Żel wybielający, a dokładnie jego stężenie dobierane jest z uwzględnieniem indywidualnych właściwości zębów oraz ich wrażliwości. Nakładki pacjent nosi codziennie przez okres 7 dni od rozpoczęcia wybielania.

Jak wygląda proces wybielania metodą pod lampą Beyond?

Drugą metodą wybielania zębów, którą przeprowadzamy w naszej poradni to wybielanie POD LAMPĄ. Wybielanie w całości przeprowadzane jest w gabinecie stomatologicznym.

Przy wybielaniu pod lampą jako akcelerator wybielania zastosowana jest lampa łącząca światło halogenowe i diodowe. Wyposażona jest ona w filtry likwidujące ciepło oraz promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. W naszej poradni wykonujemy wybielanie lampą Beyond, która pozwala by proces zabiegu był efektywny oraz bezpieczny dla pacjenta.

Podczas zabiegu wybielania dziąsła zostają zabezpieczone specjalnym żelem światło utwardzalnym, a na korony zębów nakładany zostaje żel wybielający. Na zęby z nałożonym żelem nakierowane zostaje światło przyspieszające działanie wybielaczy. Po 40 minutowym działaniu lampy efekt widoczny jest natychmiastowo. W porównaniu z metodą nakładkową wybielanie pod lampą, pozwala na uzyskanie natychmiastowych rezultatów przeprowadzonego zabiegu wybielania zębów.

Czy wybielanie jest bezpieczne?

Metoda nakładkowa jak i również wybielanie za pomocą lampy jest bezpieczne dla pacjenta. Warto jednak zaznaczyć, że zabiegi wybielania zębów powinny być przeprowadzane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Zabieg przeprowadzony pod okiem wykwalifikowanego stomatologa, pozwala na wybór odpowiedniej metody oraz środków bezpiecznych dla pacjenta. Nie należy stosować niezweryfikowanych produktów wybielających, które mogą uszkodzić szkliwo bądź doprowadzić do późniejszych problemów występujących w jamie ustnej.

Czy wybielanie zębów boli?

Prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości przy wybielaniu metodą nakładkowa jest większe z powodu kontaktu substancji wybielające przez klika dni. Podczas wybielania żeby zęby są wrażliwsze a na dziąsłach mogą występować oznaki podrażnienia. Przy wybielaniu metodą pod lampą prawdopodobieństwo wystąpienia objawów bólowych zmniejsza się do dnia zabiegowego ze względu na krótszego kontaktu zębów z substancją wybielającą.

Należy zaznaczyć, ze pacjenci, którzy posiadają skłonność do nadwrażliwości mogą odczuwać dyskomfort przy każdej z wymienionych metod wybielania.

Nadwrażliwość może się pojawić ale nie musi, gdyż jest to indywidualne w zależności od pacjenta. Jednak mimo wystąpienia objawów bólowych, nie jest on duży i znika przeważnie po 24 godzinach od wykonania zabiegu.   

Jak przygotowuje się zęby przed wybielaniem?

Obie metody wybielania wymagają wcześniejszego przygotowania zębów poprzez czyszczenie oraz zabezpieczenie wszelkich pęknięć i nieszczelności wypełnień. Należy nadmienić, że wybielaniu podlegają tylko naturalne zęby a nie korony czy wypełnienia. Za średni okres utrzymywania się efektu wybielania przyjmuje się dwa lata.

Jakie są zalecenia dla pacjenta po wybielaniu zębów metoda pod lampą?

  • Przez pierwsze 90 minut po wybielaniu można tylko pić wodę mineralną (bez cytryny). Należy powstrzymywać się od jedzenia i picia innych płynów, gdyż żel powoduje otwarcie kanalików szkliwa, co prowadzi do znacznej wrażliwości zębów na czynniki barwiące i temperaturę.
  • Przez 48 godzin od zabiegu, nie można jeść i pić produktów kolorowych, np. buraczki, ser żółty, curry i herbatę.
  • Należy zastosować bezwzględnie białą dietę przez 2 doby. Następnie przez 2 tygodnie zwracać uwagę i dobierać pokarmy z jak najmniejszą ilością barwników.
  • W razie wystąpienia nadwrażliwości należy zastosować pastę do mycia zębów znoszącą nadwrażliwość np. elmex sensitive (zielony) bądź sensodyne sensitive.

Czym jest rentgenodiagnostyka?

Rentgenodiagnostyka jest badaniem, które najczęściej określa się jako rentgen inaczej prześwietlenie. Badanie polega na wykorzystaniu wiązki promieniowania rentgenowskiego, w celu zobrazowania zmian i nieprawidłowości pojawiającego się w ciele. W naszej poradni DENTIST badanie takie przeprowadzone jest bezpośrednio w obszarze jamy ustnej.

Po co wykonuje się badania rentgenowskie?

Dzięki możliwości przeprowadzenia badania rentgenowskiego stomatolog otrzymuje informacje, które się niezbędne w procesie leczenia chorób jamy ustnej u pacjentów. Badanie pomaga przy zabiegach dotyczących leczenia kanałowego, przy diagnozowaniu próchnicy oraz stanów zapalnych. Wykonuje się je też przed ekstrakcją zęba zwanej potocznie wyrwaniem zęba.

 Jakie badania rentgenowskie wykonuje nasza poradnia?

W naszym gabinecie przeprowadzamy badania punktowe oraz pantomograficzne. Nasza poradnia posiada wysokiej klasy sprzęt medyczny, który pozwala na otrzymanie wysokiej jakości zdjęć rentgenowskich. Planmeca Pro-One to w pełni cyfrowy oraz wszechstronny aparat wykonujący panoramiczne zdjęcia wszystkich zębów oraz kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych.

Czym jest badanie pantomograficzne?

Badanie pantomograficzne wykonywane techniką cyfrową to obrazowanie wszystkich zębów w jamie ustnej i przylegających struktur kostnych szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych. Zdjęcia te wykorzystują technikę cyfrową, dzięki której dokładnie przedstawiają stan zębów i głębiej położonych struktur, które nie są widoczne w bezpośrednim badaniu (np. stan po leczeniu kanałowy, przewlekłe stany zapalne nad korzeniami, torbiele) a ich choroby mogą przebiegać bez wyraźnych dolegliwości.

Czym jest badanie punktowe?

Badanie RTG punktowe to podstawowe badanie obrazowe 1-3 zębów, które wykonywane jest w diagnostyce stomatologicznej. W tej metodzie wykorzystujemy technikę radiowizjografii cyfrowej, która daje bardzo dokładny obraz zęba i tkanek przylegających daje możliwość powiększania, kontrastowania, pomiarów.  Badanie to wykonuje się w wielu przypadkach m.in.: zobrazowania zmian próchniczych, urazów mechanicznych zęba, zlokalizowanie stanów zapalnych oraz wiele innych informacji, które ułatwiają wdrożenie i przeprowadzenie leczenia stomatologicznego.

Jak przebiega badanie rentgenowskie?

Dzięki specjalistycznemu sprzętowi medycznemu badanie rentgenowskie trwa kilka sekund. Podczas badania pacjent zakłada na siebie specjalny fartuch ochronny, który zabezpiecza inne tkanki przed niepotrzebną ekspozycją na działanie promieniowania. W zależności czy przeprowadzane jest badanie punktowe czy pantomograficzne przebieg wygląda podobnie. Badanie trwa klika sekund oraz jest bezbolesne dla pacjenta.

Jak wygląda proces rejestracji na badanie rentgenodiagnostyczne?

Pacjenci, którzy zgłaszają się na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego mogą zgłaszać się w godzinach przyjęć pacjentów bez uprzedniej rejestracji

W jakich formie pacjent otrzymuje zdjęcie?

Wykonane zdjęcia rentgenowskie zapisujemy na płycie CD oraz przechowujemy w elektronicznej kartotece pacjenta.

Leczenie kanałowe fachowo zwane endodontycznym to usunięcie miazgi wypełniającej komorę zęba oraz kanałów korzennych. Dzięki rozwojowi stomatologii leczenie kanałowe pozwala na leczenie zęba, którego dawniej trzeba byłoby usunąć.

Kiedy występuje potrzeba leczenia kanałowego?

W przypadku, kiedy próchnica rozwinęła się głęboko, w tkankach zęba, sięgając miazgi zęba. Miazga zębowa, czyli nerw i naczynia krwionośne zlokalizowana jest w kanałach korzenni, stąd potoczna nazwa zabiegu, czyli leczenie kanałowe. Przesłanką sugerująca, ze u pacjenta wymagane jest leczenie kanałowe może być m.in.: przewlekły ból zęba nasilający się w nocy bądź w sytuacjach spożywania ciepłych posiłków

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

W naszym gabinecie wykonujemy leczenie kanałowe z wykorzystaniem wysokiej klasy mikroskopu ZEISS. Leczenie kanałowe metoda tradycyjną nie różni się od tego wykonywanego pod mikroskopem. Nadal przy leczeniu kanałowym konieczne jest oczyszczenie kanałów, wyłuszczenie miazgi i wypełnienie pustych kanałów gutaperką.

Największa natomiast różnica, która występuje względem leczenia metodą tradycyjną jest fakt, że stomatolog przeprowadzający zabieg pod mikroskopem jest wstanie wykonać zabieg z większa precyzją. Dzięki mikroskopowi, pole zabiegowe powiększa się aż 25-krotnie względem leczenia tradycyjnego. Bez odpowiedniego powiększenia stomatologowi trudno jest zauważyć oraz oczyścić wszystkie kanały, szczególnie nieregularne z odgałęzieniemi.

Dla dokładnego przeprowadzenia zabiegu, odsłonięcia często niewidocznych gołym okiem struktur wewnątrz zęba stosujemy mikroskop zabiegowy ZEISS. Dla pewności, że cały system kanałowy oczyszczany jest na pełnej długości służy endometr, informujący o położeniu pilnika wewnątrz kanałów . Do poszerzenia bardzo drobnych średnic kanałów często zastosowanie mają ultradźwięki.

Po udrożnieniu, poszerzeniu, oczyszczeniu kanałów, wypełnia się je podgrzaną, płynna gutaperką. Prawidłowość wykonania wypełnień kontrolujemy radiologicznie.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, w ochronnej foli gumowej założonej na ząb celem izolacji, zwanej koferdamem. Dzięki temu pacjent ból odczuwany podczas zabiegu jest zminimalizowan

Co to jest scaling i dlaczego warto go wykonywać?

Scaling jest to zabieg, usunięcia kamienia i osadu nazębnego utworzonego przez nieskuteczne usunięcie płytki nazębnej przy szczotkowaniu. Kamień może odkładać się nad i pod dziąsłem co powoduje stany zapalne dziąseł i głębiej położonych tkanek zwanych przyzębiem. Utrzymujący się stan zapalny może prowadzić do obniżania się poziomu kości podpierającej zęby, odsłaniania korzeni, ruchomości zębów oraz  w ostateczności do ich utraty.

Zabieg scalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego zaleca się by był przeprowadzany co około 6 miesięcy, w celu zminimalizowania późniejszych problemów występujących w jamie ustnej. Oczywiście potrzeby przeprowadzenia zabiegu są indywidualne. Dla osób palących, spożywających duże ilości kawy bądź herbaty taki zabieg rekomendowany jest raz na 3 miesiące. Natomiast pacjenci, którzy nie posiadają tendencji do odkładania się kamienia nazębnego raz na rok lub rzadziej.

Jak usuwany jest kamień nazębny?

Jeśli płytka jest miękka i nie doszło do mineralizacji, osad pozostały na zębach można usunąć za pośrednictwem szczoteczki bądź nici dentystycznej. Natomiast, jeśli osad ulegnie zmineralizowaniu a płytka stanie się twarda, wtedy usunięcie kamienia wykonuje się w gabinecie stomatologicznym.

Zabieg usuwania kamienia polega na użyciu scalerów ultradźwiękowych. Końcówki scalera przykładane są do każdego miejsca, w którym pojawił się kamień nazębny. Ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów kamienia co doprowadza do pęknięcia i oderwania kamienia od trzonu zęba.

Po rozbiciu kamienia przechodzimy do kolejnego etapu czyszczenia – piaskowania. Ten zabieg pozwala usunąć pozostały osad i przebarwienia i jest wstępną fazą polerowania zębów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii z użyciem delikatnych piasków z płaszczem wodnym uzyskujemy wysoki komfort dla pacjentów podczas przeprowadzania zabiegu.

Po wykonaniu czyszczenia na żeby nakładane sa preparaty fluorkowe bądź hydrolanyapatytowe dla zniesienia nadwrażliwości po zabiegowej i wzmocnienia szkliwa.

Czy zabieg scalingu jest bolesny?

Zabieg nie jest bolesny, jednak pacjenci, którzy posiadają nadwrażliwość mogą odczuwać niewielki dyskomfort związany z zabiegiem usuwania kamienia. W naszej poradni stomatologicznej DENTIST dokładamy wszelkich starań, by omawiany w tym artykule zabieg był dla pacjentów komfortowy i bezpieczny. 

Czym jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba potocznie nazywana usunięciem zęba to zabieg polegający na usunięciu zęba z zębodołu w szczęce. Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym i wykonuje się go w ostateczności, jeśli nie ma możliwości na dalsze leczenie chorego zęba.

Kiedy dokonujemy ekstrakcji zęba?

Przyczyn, które mogą doprowadzić do konieczności usunięcia zęba jest wiele. Najczęściej potrzeba ekstrakcji, występuje w momencie, kiedy stan zęba bądź przyzębia nie nadaje się już do dalszego leczenia. Zaleca się wtedy jak najszybsze usunięcie chorego zęba ze względów bezpieczeństwa oraz usunięcia objawów bólowych, które wynikają bezpośrednio z zaawansowanego stadium choroby zęba. Usuniecie zęba jest ostatecznością a decyzję o jego potrzebie podejmuje stomatolog.

Czy ekstrakcja zęba jest bolesna?

 Podczas trwania zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, które powinno zagwarantować bezbolesność zabiegu. Natomiast, mogą wystąpić u pacjenta nieprzyjemne uczucie rozpierania oraz dyskomfort związany z dziękami towarzyszącymi podczas zabiegu.

Jakie są zalecenia dla pacjentów po wyrwaniu zęba?

  • Założony tampon trzymać w ustach przez 20min.
  • Nie jeść i nie pić do czasu ustąpienia znieczulenia- minimum 2 godziny
  • Przez dwa dni spożywać tylko zimne i letnie posiłki oraz napoje
  • Przez 48 godzin nie pić przez słomkę
  • Nie palić papierosów przez 24 godziny
  • Można stosować zimne okłady na policzek w okolicy usuniętego zęba
  • Zęby myć tego samego dnia, omijając okolicę po usuniętym zębie Niczym nie dotykać rany. Po umyciu zębów wypluć tylko pianę z pasty, bez płukania.
  • Przez dwa dni niczym nie płukać jamy ustnej. Po tym czasie można rozpocząć płukanie jamy ustnej wskazaną przez lekarza płukanką. Należy pamiętać, aby robić to bardzo ostrożnie, żeby nie wypłukać skrzepu.
  • Przez 48 godzin unikać dużego wysiłku fizycznego, nie dźwigać, unikać sauny i siłowni przez 7 dni .
  • Po usunięciu zęba może wystąpić obrzęk. W razie innych niepokojących objawów skontaktować się z gabinetem.

Dlaczego leczenie stomatologiczne dla kobiet w ciąży jest ważne?

Dla kobiet, w ciąży bardzo ważne jest posiadanie podstawowej wiedzy z zakresie prawidłowego żywienia, prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stałej opieki specjalisty stomatologa. Działanie profilaktyczne najlepiej zacząć jeszcze przed zajściem w ciąże. Warto udać się na wizytę kontrolną, w razie konieczności- wyleczyć zęby.

W pierwszym trymestrze lekarze zalecają ostrożność przy wykonywaniu zabiegów czy przyjmowaniu leków (również używanych do znieczuleń). Oczywiście, im późniejsza ciąża (czyli drugi i trzeci trymestr), tym znieczulenie jest bezpieczniejsze dla dziecka. Jeżeli okoliczności tego wymagają, znieczulać można też w pierwszym trymestrze.

Warto zwrócić uwagę na przyjmowanie leki. Niektóre mogą nie być zalecane lub wręcz przeciwwskazane w okresie ciąży. Dotyczy to głównie antybiotyków (w tym tetracyklina, która znacząco wpływają na zaburzenia w rozwoju szkliwa u płodu) czy leków przeciwbólowych.

Czym spowodowane jest zwiększone ryzyko wystąpienia problemów z dziąsłami u ciężarnych kobiet?

Podczas ciąży występuje wiele sytuacji, które mogą przyczynić się do pojawienia się ryzyka problemów z dziąsłami. Są nimi m.in.:

  • nudnościami, które uniemożliwiają efektywną higienę jamy ustnej. Problem ten istnieje w pierwszym tygodniach ciąży, ale może też utrzymywać się przez cały czas trwania ciąży;
  • zmianami hormonalnymi;
  • infekcjami periodontologicznymi – czyli zakażeniami wywołanymi przez bakterie beztlenowe w kieszonkach dziąsłowych;

Badania wykazały pewien związek pomiędzy chorobami dziąseł u kobiet w ciąży a przedwczesnym porodem, z niską masą urodzeniową dziecka. Dzieciom, które urodziły się przedwcześnie, może grozić porażenie mózgowe i problemy ze wzrokiem i słuchem.

Szacuje się, że około 18 na każde 100 przedwczesnych porodów może być wywołane przez choroby przyzębia, które są następstwem przewlekłego zapalenia dziąseł. Odpowiednia opieka stomatologiczna kobiety w ciężarnej zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu o więcej niż 80%.

Co warto poradzić przyszłej mamie?

  • Przeprowadzenie higieny jamy ustnej o takiej porze dnia, kiedy samopoczucie jest dobre (np. nie w czasie porannych nudności).
  • Wybór szczoteczki do zębów o mniejszej główce może ułatwić czyszczenie zębów i nie będzie prowokować nudności i wymiotów.
  • Używanie 2x dziennie pasty do zębów z fluorem, aby zapobiegać próchnicy.
  • Wybór miękkiej szczoteczki, jeśli dziąsła są bolesne i krwawią. Stosowanie metody delikatnego czyszczenia.
  • Zaleca się szczotkować zęby powoli – zmniejsza to odruch wymiotny.
  • Warto zmienić pastę, jeśli smak używanej do tej pory wywołuje odruch wymiotny.
  • Dodatkowo ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie nitki dentystycznej i płukanie jamy ustnej preparatami bez alkoholu, aby zwiększyć higienę jamy ustnej. Płukanki z fluorem pozwalają przezwyciężyć skutki nudności.
  • Zdrowa dieta – zmniejszenie ilości słodkich przekąsek, napojów (szczególnie gazowanych) i słodkich pokarmów, unikanie podjadania w nocy.
  • Zalecane są regularne kontrole stanu jamy ustnej i wizyty u higienistki w celu przeprowadzenia zabiegów profilaktycznych.

Właściwa higiena w domu i pomoc higienistki oraz dentysty zapewniają, że zęby pozostaną zdrowe przez cały okres ciąży. Zbilansowana, pełnowartościowa dieta oraz stosowanie się do wskazówek pozwolą przyszłej mamie cieszyć się dobrym stanem zdrowia jamy ustnej i w spokoju oczekiwać na narodziny dziecka.

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy do państwa dyspozycji w poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 12-20 oraz we wtorki i piątki w godzinach 8-15.

© Dentist. All rights reserved